بزرگ‌ترها متهم‌اند، کوچک‌ترها را مجازات نکنیم!/ محسن هجری

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آلودگی هوای تهران و کلان‌شهرها به‌ویژه در فصل سرما بحرانی است که چندین دهه دامن ما را گرفته و تاکنون برای رفع آن عزمی راسخ  ندیده‌ایم و تنها شاهد واکنش‌های مقطعی و غیرمؤثر درقبال این بحران بوده‌ایم، از جمله تعطیلی مدارس و محروم کردن کودکان و نوجوانان از حضوردر فضاهای آموزشی! گویا اصلی‌ترین عامل آلودگی کسانی هستند که دستشان از تمام ابزارهای حاکمیتی خالی است و اگر درخانه بنشینند، مشکل پیش‌رو حل می‌شود!

تردیدی نیست که اگر کودکان و نوجوانان تریبون آزاد و مستقلی برای بیان نقطه‌نظرهای خود داشتند، این جفای بزرگ‌ترها را به نقد می کشیدند و از آن‌ها می خواستند جرئت کنند و به خطاهای خود دراین زمینه اعتراف کنند.

و اکنون زبان حال آن‌هاست که به بزرگترها می‌گویند جرئت کنید و به جای تعطیلی مدارس، به سراغ وزارت صنایع و خودروسازان بزرگ کشور بروید و آن‌ها را بازخواست کنید که چرا سیستم سوخت خودروهای داخلی را اصلاح نمی‌کنند؟

جرئت کنید و به سراغ واردکنندگان خودروهای خارجی بروید که چرا در ازای خروج ارزهای هنگفت خودروهای پرمصرف وارد می کنند؟

جرئت کنید و به سراغ وزارت نفت بروید که چرا بنزین و گازوئیل با کیفیت پایین تولید یا وارد می‌کند؟

جرئت کنید و به سراغ صاحبان صنایع بروید و از آن‌ها جویا شوید که چرا برای گازهای خروجی واحدهای تولیدی خود فیلترهای مناسب نصب نمی‌کنند؟

جرئت کنید و از واحدهای اجرایی و نظارتی بپرسید که چرا در اجرای قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به جلوگیری از آلودگی هوا با قاطعیت عمل نمی کنند؟

و اگر اکنون بزرگ‌ترها این جرئت و شهامت را به خرج ندهند، بچه‌ها این پیام را استنباط خواهند کرد که می‌توان بد عمل کرد و مسئولیت آن را به عهده نگرفت. در این صورت مطمئن باشیم در بلندمدت پیامدهای زیان‌بار این آلودگی، دست‌کمی از آلودگی هوا نخواهد داشت.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید