بیانیه‌ انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در خصوص هم‌خوانی اخیر دانش آموزان در مدرسه

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

“به نام خداوند کودکی”
بیانیه‌ انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در خصوص هم‌خوانی اخیر دانش آموزان در مدرسه
(فرزندان ما به شادی نیاز دارند)

ماجرای اخیر همخوانی دانش‌آموزان در برخی از مدارس، موجی از واکنش‌های مختلف را در جامعه و فضای مجازی ایجاد کرده است. از واکنش‌های همدلانه تا پاسخ‌های پرخاشگرانه برخی از مقام های مسئول، از جمله وزیر محترم آموزش و پرورش.
چنین واکنش‌هایی گویای اهمیت چنین موضوعی است؛ موضوعی که با عتاب و خطاب و تنبیه و اخراج دانش آموزان و معلمان و مدیران حل نمی‌شود. آن‌گاه که میراث بزرگ، زنده و کاربردی موسیقی ملی و بومی خود را در نظام آموزشی نادیده می‌گیریم، در عمل به ابتذال خدمت می کنیم. لازم است نظام آموزشی ما موسیقی شناسان و جامعه شناسان را برای بهره‌گیری از گنجینه غنی موسیقی ایرانی در مدرسه ها فرابخواند. حذف موسیقی سالم و شادی بخش از نظام آموزشی، از مصادیق فقدان لطف و در نتیجه تولید خشونت است . خشونتی که با سرچشمه های دیگری نیز نسبت به بچه ها روا داشته می‌شود. آیا همخوانی دانش‌آموزان در ورزش صبحگاهی و شادمانی دختران در برنامه های هنری، جرم به شمار می رود یا نیاز طبیعی دوران نوجوانی است؟ به رسمیت شناختن شادی و لذت بردن از فعالیت‌های هنری، ورزشی و علمی لازمه نشاط و طراوت مدارس است.
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران فراهم آوردن زمینه دسترسی کودکان و نوجوانان به انواع هنرهای زیبا – از جمله موسیقی – را حق طبیعی و مدنی کودکان و نوجوانان این کهن دیار می‌داند. با کنار گذاشتن برخورد های حذفی و غیرمنطقی، و با تدوین برنامه های فرهنگی و هنری شادی بخش، زمینه های پرورش دانش‌آموزانی بانشاط و امیدوار را فراهم سازیم.
انجمن نویسندگان کودک ونوجوان
اردیبهشت ۱۳۹۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید