برندگان سومین کنکور نامی ۲۰۱۷ اعلام شدند

0

جزیره‌ی نامی، برندگان سومین دوره‌ی رقابت‌های کنکور نامی در سال ۲۰۱۷ را اعلام کرد.

در این مسابقه جهانی تصویرگری که از سال ۲۰۱۳ آغاز به کار کرده است، ملگارزاتا گوراسکا از کشور لهستان جایزه‌ی بزرگ  Grand Prixx، آنا مورگوناوا از کشور روسیه و جو هی یون، تصویرگر کره‌ای ساکن ایالات متحده‌ی  امریکا جایزه‌ی  دوم یا جایزه‌ی  طلایی Golden prize را از آن خود کردند. نام امیر شعبانی‌پور از ایران در میان برندگان سوم این مسابقه، یعنی جایزه‌ی جزیره‌ی ‌ سبز Green Island قرار دارد.

از دیگر برندگان جزیره سبز میونگ آیی لی از کره‌ی  جنوبی، کسنیا رودکینا از روسیه، کاترینا سوبرال از پرتغال و آلبرتین زولو از سوییس هستند. پس از این سه جایزه، جایزه جزیره‌ی  بنفش است که به ۱۰ تصویرگر از کشورهای گوناگون جهان تعلق گرفت. جزیره‌ی  نامی، پشتیبان رسمی جایزه‌ی هانس کریستین آندرسن، با هدف تشویق هنرمندان به خلاقیت و مشارکت در پیشرفت کیفیت تصویرگری کتاب‌ها و فراهم کردن فرصتی برای معرفی تصویرگران در سطح بین‌المللی، این مسابقه را هر دو سال یک‌بار برگزار می‌کند. در این رقابت بین‌المللی، تصویرگران از سراسر جهان شرکت می‌کنند.

در سومین دوره‌ی این رقابت، در مجموع ۱۷۷۷ اثر از ۸۹ کشور در ۶ قاره‌ی جهان شرکت کرد که قاره‌ی اروپا با ارسال ۷۷۲ اثر، در رتبه‌ی نخست بیش‌ترین آثار شرکت‌کننده‌ی این رقابت و قاره‌ی آسیا با حضور ۷۵۴ اثر در رتبه‌ی دوم قرار گرفت.

داوری سومین مسابقه‌ی  تصویرگری جزیره‌ی  نامی در دو مرحله انجام گرفت. در مرحله‌ی نخست که آثار به شکل دیجیتال ارسال شدند،۱۵۰ اثر از ۴۳ کشور انتخاب شدند تا اصل یا پرینتآثار خود را برای مرحله‌ی دوم داوری، به مسابقه ارسال کنند. برندگان نهایی از میان این آثار گزینش شدند،اما همه ۱۵۰ اثر ارسالی در کاتالوگ مسابقه که در ماه می منتشر می‌شود، در کنار کار برندگان به چاپ می‌رسد. در میان آثار راه‌یافته به کاتالوگ نام تصویرگران ایرانی همچون محمد برنگی، رضا دالوند، مجید فخارزواره، ریحانه کاشیان، راشین خیریه، فرشته نجفی، فاطمه نخعی، پگاه درخشان رکنی، نوشین صفاخو و مجید ذاکری به چشم می‌خورد.

رئیس گروه داوران دوره‌ی سوم این رقابت، جونکو یوکوتا از کشور آمریکا بود و زهره قایینی از ایران، آناستازیا آرخیپوا از روسیه، یوسف اسماعیل از مالزی، راجر ملو از برزیل، یوکیکو هیروماتسو از ژاپن و سونگ اکی هان از کشور کره جنوبی هیئت داوران این دوره را تشکیل می‌دادند. به استثنای یوکیکو هیروماتسو از ژاپن و سونگ اکی هان که امسال به جمع داوران پیوستند، بقیه اعضایگروه داوران برای سومین بار است که این جایزه را داوری می‌کنند. آن‌ها در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ نیز داور این مسابقه بودند.

نمایشگاهی ویژه از آثار برگزیده‌‌ی این دوره در نخستین روز ماه می ۲۰۱۷ در جشنواره نامی به نمایش در خواهد آمد.

برگزیدگان جایزه‌‌های بزرگ، جزیره‌ی طلایی و جزیره‌ی سبز، در ماه می مهمان جشنواره‌ی  نامی در کره‌ی  جنوبی خواهند بود.

ادامه‌ی خبر را در سایت کتابک بخوانید:

http://ketabak.org/content/

نویسنده:فاطمه بدری

به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید