دیدار نویسندگان کودک و نوجوان با مسئولان فن‌آوری ربع رشیدی در تبریز

0

سبک فرهنگ‌پروری صنعت‌گران تبریز را احیا کنید

سرمایه‌داران و صنعت‌گران تبریزی در طول تاریخ و با افتخار در خدمت فرهنگ و هنر ایران بوده‌اند. این سبک فرهنگ‌پروری را دوباره باید احیا کرد.

این بخشی از سخنان مصطفی رحماندوست، شاعر نام آشنای کودک و نوجوان، است که در جمع برخی از صنعت‌گران و مسئولان علمی صنعتی استان آذربایجان‌شرقی در ساختمان سازمان منطقه‌ی ویژه‌ی علم و فناوری ربع رشیدی تبریز بیان کرد.
به گزارش اداره‌ی کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نشست چند نویسنده، شاعر و پژوهشگر حوزه ادبیات و هنر کودک با این مسئولان صنعتی در نوع خود قابل توجه بود و آن‌ها در سخنان خود بارها بر اهمیت ارتباط بیش‌تر این حوزه‌ها با یک‌دیگر تاکید کردند.

۵۰ نویسنده‌ی کودک و نوجوان برای حضور در مدارس و مراکز کانون پرورش فکری تبریز در قالب همایش «کودک، کتاب، جامعه» و هجدهمین جشنواره کتاب کودک ونوجوان در این شهر به‌سر می‌بردند.

بر همین اساس صبح روز اول دی ۱۳۹۵ مصطفی رحماندوست در سخنانش به پیشرو بودن صنعت‌گران تبریزی در عرصه‌ی چاپ سنگی و راه‌اندازی چاپخانه اشاره کرد و گفت: تبریز را همیشه شهری پر از نشاط تجاری و ارتباطات صمیمی خانوادگی دیده‌ایم. به اعتقاد ما جامعه‌ای که فرهنگش رشد کند، صنعتش هم با رشد روبه‌رو می‌شود و از شما می‌خواهیم یک بخش از فعالیت‌هایتان را به ترویج فرهنگ اختصاص دهید.

مهدی حجوانی، نویسنده و پژوهش‌گر ادبیات کودک و نوجوان، با اشاره به ارتباط نزدیک فرهنگ و صنعت در کشورهای غربی و سابقه‌ی طولانی آن در ایران، عرصه‌ی فرهنگ را در حال حاضر، به پسر تنبل و بی‌عار خانواده‌ای تشبیه کرد که پدر و مادر باید دائم پای او پول بریزند.

او گفت صاحبان صنایع می‌توانند با سرمایه‌گذاری مناسب به ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه کمک کنند و البته در چند سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های خوبی در عرصه‌ی کتاب کودک صورت گرفته است.

عزت‌الله الوندی، شاعر کودک و نوجوان و دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اظهار امیدواری کرد تبریز و برپایی همایش «کودک، کتاب، جامعه» از سوی این انجمن، سرآغاز بلوغ این سازمان مردم‌نهاد باشد و درهای صنعت به روی ادبیات کودک گشوده شود.

هدیه شریفی، استاد دانشگاه و پژوهش‌گر ادبیات کودک، نیز تصریح کرد همان‌طور که در سمت و سوی صنعت، امکانات و سرمایه‌های فراوانی وجود دارد، این طرف نیز در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان با سرمایه‌های ارزشمندی روبه‌رو هستیم. هریک از این نویسنده‌ها سرمایه‌ی بزرگی برای کشور هستند و ما می‌توانیم مانند کشورهای دیگر در کنار هم باشیم و فرهنگ و اقتصاد پابه‌پای هم قدم بردارند.

طاهره ایبد، نویسنده‌ی داستان‌ها و رمان‌های کودک و نوجوان، که آثارش به ویژه در گونه‌ی علمی و تخیلی بسیار مورد توجه مخاطبان است، با بیان این‌که حوزه‌ی صنعت به ضرورت توجه به فرهنگ، به‌ویژه ادبیات کودک پی‌برده است، خطاب به مسئولان این حوزه گفت: وقتی به سراغ فرهنگ می‌آیید نباید انتظار بازده سریع داشته باشید. ما در جامعه‌ی خود به مرور زمان بسیاری از ارزش‌هایمان را از دست داده‌ایم. باید به بحث فرهنگ‌سازی و ادبیات کودک به معنی واقعی‌اش بازگردیم.

از صنعت نشر غافل نمانیم

مناف یحیی‌پور، معاون تولید کانون، نیز در این نشست تأکید کرد اتفاقی که در عرصه‌های فرهنگی روی می‌دهد و برخی از آن غافل هستند این است که عرصه‌ی فرهنگ خود به یک صنعت در جهان تبدیل شده است، به عنوان مثال صنعت نشر بخش زیادی از درآمدها را در کشورهای صنعتی به خود اختصاص داده است، اما ما در ایران از این بخش غافل مانده‌ایم.
وی این نشست را سنگ بنای همکاری و مشارکت جمعی دو حوزه عنوان کرد و افزود: باید دنبال راه‌کارهایی برای ایجاد فضای هم‌پیوندی باشیم و از این راه بحث کتاب کودک را ترویج کنیم.

هادی یوسف‌زاده، مدیر کل کانون استان آذربایجان شرقی، با اظهار خوشحالی از میزبانی تبریز برای این همایش تصریح کرد: بچه‌ها را می‌توان از زمان تحصیل با صنعت آشنا کرد و ما باید با استفاده از سرمایه‌هایمان با یکدیگر هم‌افزایی کنیم.

هم‌افزایی حوزه‌ی علم و فرهنگ ضروری است

سوی دیگر این نشست علیرضا مهرآسا، جانشین مدیر منطقه‌ی ویژه‌ی علم و فناوری ربع رشیدی، به عنوان میزبان در سخنانی تأکید کرد: زبان علم و هنر همواره توأم با احساس است و خاطرات و اثرات فیلم‌ها و کتاب‌های دوران کودکی همواره در ذهن ما باقی مانده است.

او گفت: هم‌افزایی دو طرف باعث می‌شود تا تولیدات علمی به صورت طرح‌های اجرایی ارائه شود.
مهدی یوسف‌زاده، دبیر ستاد توسعهی فناوری‌های مواد و کامپوزیت منطقه‌ی ویژه‌ی علم و فناوری ربع رشیدی تبریز، به برخی مشکلات فرهنگی حوزه‌ی صنعت اشاره کرد و به عنوان مثال گفت: نگرشی در کودکان و خانواده‌ها شکل گرفته است که واردات و دلالی از صنعت و تولید بهتر است و این نگرش باید با فرهنگ‌سازی در بین کودکان اصلاح شود.
در ادامه معاونت دانش بنیان اداره‌ی کل صنعت و معدن استان، معاون منطقه آزاد ربع رشیدی، جانشین ستاد زیست‌فن‌آوری استان، رئیس مرکز تحقیقات غذا و دارو و چند نفر از دبیران و مسئولان ستادهای فن‌آوری انرژی‌های تجدید‌پذیر، توسعه‌ی فن‌آوری اطلاعات، ستاد فن‌آوری‌های نساجی و پوشاک و توسعه‌ی فن‌آوری‌های پزشکی این منطقه‌ی آزاد بر اهمیت فرهنگ‌سازی برای کودکان در حوزه‌های مسئولیت خود تأکید کردند.

در پایان این نشست مقرر شد تفاهم‌نامه‌ای برای افزایش همکاری‌ها بین کانون و منطقه‌ی آزاد ربع رشیدی به زودی به امضا برسد.

خبر: سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید