بیست و دومین سالگرد تأسیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برگزار شد

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مراسم بیست‌و‌دومین سالگرد تأسیس و یلدای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، عصر سه‌شنبه سوم دی ۹۸ با حضور جمعی از اعضای این انجمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، فریدون عموزاده خلیلی، رئیس این انجمن در این مراسم ضمن قدردانی از حضور اعضاء با وجود آلودگی هوای تهران گفت: باورمان نمی‌شود در کشوری که نهادهای مدنی دوام چندان طولانی و پایداری ندارند، این انجمن به بیست‌و‌دوسالگی رسیده است.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر و شرایط ناخوشایندی که دل همگان را به درد آورده، افزود: جان بر سر نان نهادنِ کولبران نوجوان که با نویسندگان کودک و نوجوان نیز مرتبط است، احوال ما را ناخوش‌تر و برای برگزاری چنین مراسمی مردّد کرد، اما به این نتیجه رسیدیم که برگزاری دورهمی‌های این‌چنین برای بهبود حال همه ما لازم است.

عموزاده خلیلی با نام‌بردن از موسسان انجمن نویسندگان کودک و نوجوان اضافه کرد: بعضی از این نویسندگان همچنان مشغول فعالیت هستند و امروز نیز در این جمع حضور دارند که برایشان آرزوی موفقیت، برای زنده‌یاد حسین الوند طلب رحمت الهی و برای سوسن طاقدیس آرزوی سلامتی و بهبودی کامل داریم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی بیست‌و‌دو سال پیش در یک روز پاییزی دور هم جمع شدیم تا انجمنی را برای نویسندگان کودک و نوجوان پایه‌گذاری کنیم، فکر نمی‌کردیم به جایی برسیم که بسیاری از نویسندگان پیشکسوت، عضو انجمن باشند و بسیاری از نویسندگان جوان امیدوار بشوند که با عضویت در این انجمن رویاهای خود را به نتیجه برسانند. اینجا انجمنی صمیمی و فرهنگی است که قرار است به رشد و بالندگی نویسندگان جوان و دفاع از حقوق صنفی و فرهنگی آنان بپردازد تا با نوشته‌هایشان برای بچه‌ها خاطره بسازند.

در ادامه، نماآهنگی از سخنان رؤسای هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان طی این بیست‌و‌دو سال برای حضار پخش شد که حاوی پیام‌های معصومه انصاریان، محمود برآبادی، مهدی حجوانی، فریدون عموزاده خلیلی و مجید راستی برای اعضای انجمن بود.

معصومه انصاریان: افتخار می‌کنم که به عنوان یک عضو قدیمی نقش و سهم کوچکی در رسیدن انجمن به بیست‌و‌دو سالگی داشته‌ام. اگر این انجمن امروز زنده، پویا و فعال است به خاطر فعالیت‌های داوطلبانه و حمایت و مسئولیت‌پذیری اعضاست. انجمن بودجه میلیاردی ندارد و به جایی وابسته نیست، اما بیش از ۶۰۰ عضو دارد که هر کدام سرمایه‌ای ارزشمند هستند.

محمود برآبادی: انجمن نویسندگان کودک و نوجوان یک نهاد مدنی است که حضور آن برای من بسیار مغتنم است. یکی از آثار نهادهای مدنی بر جامعه همگرایی و تمرین دموکراسی است. پیگیری حقوق اعضاء، برگزاری نشست‌های فرهنگی به منظور واکاوی مباحث نظری، برگزاری کلاس‌های آموزشی و فراهم آوردن فضای همدلانه تنها بخشی از وظایف انجمن برای اعضاء است.

مهدی حجوانی: ضمن همدردی با خانواده‌های قربانیان حوادث آبان ۹۸، باید گفت که روزگاری انجمن نوزاد نحیفی بود و ما جوان بودیم؛ امروز انجمن جوانی بالنده است و ما پیر شده‌ایم و فکر می‌کنیم در این روزهای سخت باید به خانه‌ای که اجتماع نویسندگان در آن هست پناه ببریم. علت سال‌ها دوام انجمنی که کمک مالی از جایی دریافت نمی‌کند، پای‌بندی آن به کار جمعی و داوطلبانه و عاشقانه، پاسخ‌گویی، توزیع مسئولیت و ملی فکرکردن است.

در بخشی از این مراسم، فرزانه زمانی، هنرمند خردسال به اجرای قصه “زال و سیمرغ” از شاهنامه فردوسی پرداخت که مورد توجه و تشویق اعضاء قرار گرفت.

در ادامه جلسه ریحانه جعفری، مسئول کمیته روابط بین‌الملل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به تبیین عملکرد این کمیته طی سال جاری پرداخت و بر ضرورت ارائه رزومه اعضاء به زبان انگلیسی برای حضور در همایش‌های خارجی، بهره‌برداری از آثار به سایر زبان‌ها و فعالیت‌های مشابه بین‌المللی تاکید کرد.

تفال به دیوان حافظ، بخش دیگری از این مراسم بود که توسط افسون امینی به علاوه قرائت غزلی از سروده‌های این شاعر اجرا شد و مورد استقبال حضار قرار گرفت.

جعفر توزنده‌جانی دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در این جلسه با ابراز خرسندی از برگزاری این دورهمی از فعالیت‌های کمیته روابط عمومی انجمن (حوریه حافظیان، زهره مسکنی، تهمینه حدادی، نیلوفر نیک‌بنیاد و پروین پناهی) تقدیر کرد.

این مراسم با اجرای سعیده موسوی‌زاده مسئول کمیته روابط عمومی انجمن برگزار شد و این شاعر به نمایندگی از اعضای کمیته مذکور از زحمات دلسوزانه جعفر توزنده‌جانی قدردانی کرد.

گردهمایی نویسندگان کودک و نوجوان با خوانش دو بیت شعر از بتول مؤمن، برش نمادین کیک سالگرد تاسیس انجمن توسط جعفر ابراهیمی، اجرای ترانه “مرغ سحر” توسط محسن هجری و جمع‌خوانی حضار پایان یافت.

گزارش از: زهره مسکنی

عکس‌ها از: حسن احمدی

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید