برندگان ۲۰۱۶ جایزه‌‌های کارنگی و کیت گرین‌وی

0

سارا کروسان با کتاب منظوم «یک» مدال «کارنگی» و راس کالینز با کتاب طنز «یک خرس روی صندلی من است» مدال «کیت گرین‌وی» را کسب کردند.

سارا کروسان، در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ نیز برای نگارش «وزن آب» و «سیب و باران» به مرحله‌ی نهایی این جایزه ادبی راه یافته بود. «یک» داستان دو خواهر دوقلوی به هم چسبیده را روایت می‌کند که با بزرگ‌تر شدن و پیدا کردن ویژگی‌های شخصیتی منحصربه‌فرد درمی‌یابند که داشتن یک بدن چه‌قدر سخت است. «یک» برای «کروسان» جوایز دیگری همچون کتاب سال کودک ایرلند و جایزه‌ی ادبیات نوجوان انگلیس را هم به ارمغان آورده است. این نویسنده علاوه بر جایزه‌ی نقدی ۵۰۰۰ پوندی و مدال، مبلغی ۵۰۰ یورویی به منظور خرید کتاب برای کتابخانه‌های مدنظرش را هم دریافت می‌کند.

جایزه‌ی ادبی «کارنگی» به افتخار اندرو کارنگی –کارآفرین اسکاتلندی، آمریکایی– که در طول عمرش ٢۸۰۰ کتابخانه انگلیسی‌زبان در دنیا ایجاد کرد، راه‌اندازی شده است. نخستین مدال در سال ۱۹۳۶ به برنده اهدا شد.

مدال کیت گرین‌وی در سال ۱۹۵۵ برای بهترین تصویرگری کتاب کودک در انگلستان برپا شد. این مدال به نام کیت گرین‌وی، تصویرگر محبوب کتاب‌های کودکان سده‌ی نوزدهم نام‌گذاری شده است. این مدال طلا هر سال به همراه کتاب‌هایی به ارزش ۵۰۰ پوند برای اهدا به یک کتابخانه از سوی کتابداران انجمن کارشناسان کتابخانه‌ای و اطلاعاتی به برجسته‌ترین تصویرگر اهدا می‌شود. در این مسابقه تصویرگران از انگلستان و دیگر کشورهای انگلیسی زبان (به شرط آن‌که کتاب حداکثر ۳ ماه پس از چاپ در کشور دیگر در انگلستان نیز چاپ شده باشد) با هم رقابت می‌کنند. از سال ۲۰۰۰ برنده‌ی مدال کیت گرین‌وی، جایزه‌ی نقدی کولین میرز برابر با ۵۰۰۰ پوند را نیز دریافت می‌کند. کولین میرز حسابدار و گردآورنده‌ی کتاب‌های کودکان بود که بخشی از ثروت خود را به این کار اختصاص داد.

به نقل از ایبنا

به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید