در سوگ صدای مردم ایران (پیام انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به مناسبت درگذشت استاد شجریان)

1

پیام انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به مناسبت درگذشت استاد شجریان

در سوگ صدای مردم ایران

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در پیامی، درگذشت استاد محمدرضا شجریان را به مردم، به‏‌ویژه اهالی فرهنگ و هنر و خانواده‏‌ی استاد تسلیت گفت. در این پیام با اشاره به همکاری شجریان با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کمک به ماندگار کردن اشعار بزرگان و ذخیره‏‌ی ارزشمند موسیقی ایرانی برای کودکان و نوجوانان، آمده است: «این هنرمند بزرگ، جان چند نسل را، با آواز بی‏‌نظیرش، از کودکی با اشعار بزرگان و مفاخر ادب فارسی مأنوس کرد، راه تازه‏‌ای در موسیقی ایرانی گشود و با تربیت شاگردان بسیار هنر ایرانی را تنومندتر ساخت.»

متن این پیام کوتاه بدین شرح است:

به نام پروردگار کودکی

چنین قفس نه سزای چو من خوش ‏الحانی‏ست

روم به روضه‌‏ی رضوان که مرغ آن چمنم

در این روزهای سخت، فرهنگ و هنر ایرانی با هنرمندی بزرگ وداع می‏‌کند؛ هنرمندی که نامش فراتر از یک رشته‏، با فرهنگ و هنر و انسانیت پیوند خورده و ماندگار شده است. استاد محمدرضا شجریان که با پشتوانه‏‌ی چند دهه فعالیت هنری در اوج، به‏‌حق صدای مردم ایران لقب گرفت، تبلور هنر  و فرهنگ ایرانی معاصر است.

شجریان عزیز که بسیاری از اشعار بزرگان ادب فارسی را در حافظه‌‏ی مردم ماندگار کرد، خود نیز همچون آنان، به اعماق دل اقشار گوناگون راه یافت. او هم خاطره‏‌ساز لحظه‏‌های گوناگون زندگی مردم میهنش بود و هم هنگام نیاز، هنر و نام و آوازه‏اش را برای کمک به هنر منطقه‌‏ی زلزله‌‏زده‏‌ی بم به خدمت گرفت.

این هنرمند بزرگ، جان چند نسل را، با آواز بی‏‌نظیرش، از کودکی به اشعار بزرگان و مفاخر ادب فارسی مأنوس کرد، راه تازه‏‌ای در موسیقی ایرانی گشود و با تربیت شاگردان بسیار هنر ایرانی را تنومندتر ساخت.

در کارنامه‏‌ی هنری شجریان، علاوه بر همه‌‏ی فعالیت‌‏های هنری و آثار گران‌قدرش، همکاری با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کمک به ماندگار کردن اشعار بزرگان و ذخیره‏‌ی ارزشمند موسیقی ایرانی برای کودکان و نوجوانان نیز به ثبت رسیده و ماندگار است. انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، درگذشت این هنرمند ارجمند را به همه‏‌ی مردم، به‌‏ویژه اهالی فرهنگ و هنر و خانواده‌‏ی عزیز استاد تسلیت می‌‏گوید.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان

به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه

  1. علیرضا کیخا on

    رفتی ای فصل قشنگ و سرخ وکال // رفتی ای زیبا ترین تقویم سال // رفتی و در من گلی یخ بست و مرد// رفتی و آلاله ام را گریه برد// رفتی و من گریه کردم در اذان // زیر باران زیر پیک ناودان // بی تو من آلاله ای آواره ام // خسته ای درسنگلاخ خاره ام .
    عشق استاد هرگز از دلهایمان …… نام استاد هزگز از لبهایمان ….. و صدای استاد هرگز از گوشهایمان بیرون نخواهد رفت.

یک دیدگاه بنویسید