عموزاده خلیلی: حضور فرهاد حسن‌زاده در جایزه اندرسون راه را برای سایر نویسندگان باز کرد

0

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ آئین دیدار نوروزی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با حضور فریدون عموزاده خلیلی، مهدی حجوانی، جعفر ابراهیمی شاهد، فرهاد حسن‌زاده، سوسن طاقدیس، سیدعلی کاشفی خوانساری، محمود برآبادی، شهرام اقبال‌زاده و جمعی از اعضای انجمن عصر سه‌شنبه (۲۱ فروردین ۹۷) در محل این نهاد برگزار شد.

فریدون عموزاده خلیلی، رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در این مراسم گفت: برای ما مایه خوشبختی است که سال جدید را با خبر خوبی شروع کردیم و آن هم راهیابی فرهاد حسن‌زاده به کاندیداهای مرحله نهایی جایزه هانس کریستین اندرسن بود.

وی افزود: با اینکه ناداوری شد و جایزه به فرهاد حسن‌زاده داده نشد اما معتقدم حضور امسال او برای بازشدن راه سایر نویسندگان در سال‌های آینده بسیار موثر بوده است.

رییس انجمن نویسندگان بیان کرد: در دوره‌های گذشته دو کاندیدای دیگر از ایران به مرحله نهایی راه یافتند اما مزه کاندیداتوری فرهاد حسن‌زاده برایمان خیلی شیرین بود و حس پنهانی به ما می‌گفت امسال می‌توانیم این جایزه را برنده شویم و در زمان اعلام جوایز مانند زمانی که قرار است برگزیده جایزه اسکار معرفی شود همه نگران و منتظر بودیم و مسئله برایمان کاملا جدی بود. این حرکت به این معنی است که هم ادبیات کودک ما قامتش بلندتر شده و جدی‌تر گرفته شده است و هم فرهاد ظرفیت‌هایی داشته و امکاناتی در زمینه ادبیات کودک و نوجوان رو کرده است که تابه‌حال نداشته‌ایم.

عموزاده خلیلی در ادامه به دلایلی که سبب شده جایزه اندرسن به فرهاد حسن‌زاده نرسد اشاره کرد و گفت: یکی از این دلایل مشکل فرهنگی و حرفه‌ای جامعه ماست و تقصیر فرهاد حسن‌زاده نیست . قطعا او نسبت به دیگر افرادی که در مرحله نهایی این جایزه حضور داشتند کار کمتری انجام نداده است. کم‌کاری از ما و مسئولان فرهنگی کشور بوده که او را آن‌طور که باید معرفی نکرده‌اند کارهای حسن‌زاده باید در روند طبیعی ترجمه و در خارج از کشور دیده می‌شد. نه اینکه در روند گلخانه‌ای این کار انجام شود.

وی افزود: گرچه ناراحتیم که فرهاد حسن‌زاده جایزه را نبرده است اما احساس قدبلندی و افتخار می‌کنیم که او توانسته تا این مرحله صعود کند و از نظر ما فرهاد جایزه اندرسن را برده است و گمان می‌‌کنم بعد از این بتوانیم اسم‌‌های بیشتری از نویسندگان کشورمان  را در این حوزه بشنویم.

به گفته عموزاده خلیلی، فرهاد حسن‌زاده ادبیات کودک ایران را به نگاه جهانی تحمیل کرد و راهی را باز کرد تا سایر نویسندگان بتوانند در سال‌های آینده بهتر و بیشتر دیده شوند.

وی در ادامه به انجمن نویسندگان کودک و نوجوان اشاره کرد و پیشنهاد داد شعار و قراری را سالیانه تعیین کنند تا اعضای انجمن بتوانند از آن پیروی کنند و از اعضای انجمن خواست در سال جدید حضور جدی‌تر و فعال‌تری در انجمن داشته باشند.

به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید