نکوداشت شاعرانگی جعفر ابراهیمی در بیست و یکمین سالگرد انجمن

0

عصر سه‌شنبه، یازدهم دی ماه ۱۳۹۷، سالگرد بیست و یکمین سال تأسیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، مراسم نکوداشت جعفر ابراهیمی (شاهد) و جشن یلدا در محل انجمن برگزار شد. در این برنامه عده‌ای از اعضای انجمن، هیئت‌مدیره و برخی از مسئولین از جمله نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه‌ی کتاب و الهام فخاری، نماینده‌ی شورای شهر تهران، حضور داشتند.
در ابتدای برنامه فریدون عموزاده خلیلی، رئیس هیئت‌مدیره‌ی انجمن با اشاره به مشکلی که برای ساختمان انجمن پیش آمده، گفت: «ما بیست سال در این ساختمان حضور داشتیم و با حق عضویت اعضا روزگار گذراندیم. فعالیت‌های فراوانی داشتیم و مراسم مختلفی اجرا کردیم که برگزاری خیلی‌هایشان به عهده‌ی نهادهای دولتی بود. اما حالا شهرداری می‌خواهد این ساختمان را از ما پس بگیرد.» او از الهام فخاری، نماینده‌ی شورای شهر تهران که در برنامه حضور داشت درخواست کرد که به خاطر کودکان و نوجوانان و ادبیات ویژه‌ی آنان، کمک کند انجمن سرپا بماند و به فعالیتش ادامه دهد.


همچنین عموزاده خلیلی در رابطه با نکوداشت جعفر ابراهیمی گفت: «جعفر ابراهینی سالیان سال روی شاعرانگی‌اش ایستاد، فعالیتش را ادامه داد و جذابیتش را برای بچه‌ها حفظ کرد.» او باتوجه به اینکه مراسم نکوداشت چنین شاعری باید در فضایی به مراتب بزرگ‌تر از انجمن برگزار شود، از ابراهیمی خواست با سادگی و صمیمیت خود، این برنامه‌ی خودمانی را که دوستان شاعر و نویسنده‌ی او برایش تدارک دیده‌اند، بپذیرد.
الهام فخاری در پاسخ به درخواست رئیس هیئت‌مدیره‌ی انجمن گفت: «باتوجه به این‌که انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نقش فراوانی در آموزش و پرورش بچه‌ها دارد، سعی می‌کنیم فضای مناسبی در اختیارشان قرار دهیم.»


او ایده‌ی شخصی خود را چنین مطرح کرد: «به فکر اینم که ایده‌ی ایجاد خانه‌ی کودک را در جلسات شورای شهر مطرح کنم. به نظرم باید مانند خانه‌ی هنرمندان، محلی برای استقرار نویسندگان، مترجمان، شاعران، تصویرگران و دیگر فعالان مرتبط با کودکان در نظر گرفته شود. اما این کار مستلزم ایجاد دبیرخانه‌های منطقه‌ای است. باید مذاکراتی صورت گیرد تا در هر منطقه یکی از خانه‌های میراث فرهنگی را به این کار اختصاص دهند.»
فخاری همچنین درباره‌ی جعفر ابراهیمی گفت: «خوشا به حالم که در دوره‌ای به دنیا آمدم که توانستم آثار بسیاری از شما شاعران و نویسندگان را بخوانم. من از جعفر ابراهیمی سپاسگزارم که به من ذهنیت توکای در قفس را بدهد و کمک کرد که من پریای شاملو را بخوانم و در دنیای ما باغ و بوستانی با همه آلودگی‌ هوا وجود داشته باشد. ما همه مدیون قلم و اندیشه شما هستیم.»
نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه‌ی کتاب نیز در رابطه با مشکل ساختمان انجمن چنین گفت: «نگاه ما در مؤسسه‌ی خانه‌ی کتاب حمایت از نهادهای مدنی از طریق سپردن برنامه‌ها و پشتیبانی از آن‌هاست. اما درباره‌ی ساختمان انجمن هم سعی می‌کنیم با همکاری سایر سازمان‌ها مکانی در شأن انجمن تدارک ببینیم.»


در ادامه، سعیده موسوی‌زاده که اجرای برنامه را به عهده داشت، از اسدالله شعبانی، شاعر، دوست و همکار قدیمی جعفر ابراهیمی خواست تا دقایقی درباره‌ی او صحبت کند. شعبانی برخی از آثار ابراهیمی را برای حاضران خواند و نقاط قوت و ضعف اشعار او را بیان کرد. او مهم‌ترین نکته در اشعار ابراهیمی را تصنعی نبودن آن‌ها دانست: «خیلی از افراد سعی می‌کنند مصنوعی باشند اما ابراهیمی همان چیزی است که واقعاً هست. در اشعارش هم همین است؛ حتی همان شلختگی گفتاری را که گاهی در صحبت‌هایش دارد، در اشعارش هم می‌بینیم و این دلنشین است. او چیزی را می‌نویسد که دلش می‌خواهد.» و سپس خاطرات شیرینی از دوران همکاری با ابراهیمی را برای حاضران تعریف کرد: «مدت‌ها در کانون همکار بودیم. آن زمان هنوز سیستم‌های حضور و غیاب نیامده بود. هر روز اسممان را دستی می‌نوشتیم. بعد از سال‌ها به من گفتند که غیبت زیادی داری. گفتم من اصلاً در این روزها از اداره بیرون نرفته‌ام. همان موقع بود که فهمیدم ابراهیمی هروقت بیرون می‌رفته، اسم من را می‌داده و مدت‌ها به خاطر غیبت‌های او من جریمه می‌شدم.»


سپس با حضور عموزاده خلیلی، حسینی‌پور و افسانه شعبان نژاد با اهدای لوح تقدیر و هدایایی، از سال‌ها تلاش جعفر ابراهیمی در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان تقدیر شد.

عکس: ایبنا

اجرای موسیقی سنتی توسط دو نوازنده‌ی خوب کشورمان، کیانوش همت‌آبادی نوزانده‌ی تنبک و حسین همت‌آبادی نوازنده‌ی سنتور که از شاگردان فرامرز پایور بودند، از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده به مناسبت سالگرد انجمن بود.


حاضران در برنامه پس از مراسم نکوداشت ابراهیمی، کیک بیست و یک سالگی انجمن را بریدند، به گپ و گفت مشغول شدند و به رسم هر سال عکس یادگاری انداختند. همپنین روی رومیزی کاغذی انجمن که با کاغذهای بازیافتی تهیه شده بود، یادداشت‌هایی به یادگار نوشتند.

به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید